JAN NYCEK został uhonorowany przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej odznaczenie wręczył Janowi Nyckowi Wojewoda Dolnośląski, podczas uroczystości w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Jan Nycek, prezes oleśnickiej Akademii Sztuk Walki DOSAN, już od ponad 40 lat jest kreatorem środowiska sztuk walki nie tylko w Oleśnicy i na arenie ogólnopolskiej, ale również jest twórcą taktyczno – bojowego Systemu SAJN, stosowanego w szkoleniu służb mundurowych oraz osób cywilnych również poza granicami naszego państwa.Jako prezes Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF i Polskiej Federacji Combat Kalaki, oraz trener kadry, wyszkolił wielu mistrzów Polski, Europy, a także Mistrzów Świata. Jego zawodnicy cały czas sięgają po najwyższe trofea międzynarodowe.

Od wielu lat prowadzi również szkolenia dla służb mundurowych, gdzie za swoje zaangażowanie i kreatywność został już wcześniej odznaczony m.inGwiazdą Weterana Działań poza Granicami Państwa.Od 1986 roku jest prezesem oleśnickiej Akademii Sztuk Walki DOSAN, a tym samym organizatorem wielu turniejów – krajowych i międzynarodowych oraz wielu szkoleń z udziałem najwybitniejszych mistrzów sztuk walki z całego świata, które odbywają się na terenie oleśnickich obiektów sportowych.


Przyznany Srebrny Krzyż Zasługi jest niezwykłym wyróżnieniem bardzo szerokiej i różnorodnej działalności sportowej i szkoleniowej na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej dla Mistrza Jana Nycka, osoby znanej i zasłużonej również dla lokalnej społeczności Oleśnicy oraz wciąż aktywnej w szerzeniu idei sztuk walki i szkoleniu zarówno dojrzałych zawodników zdobywających międzynarodowe trofea, jak i tych najmłodszych, dla których pierwsze kroki w sztukach walki to jeszcze zabawa pozwalająca rozwijać koordynację oraz prawidłowe wzorce ruchowe.


Ponadto Jan Nycek to również:

– Twórca taktyczno – bojowego Systemu SAJN, przeznaczonego dla formacji służb mundurowych oraz osób cywilnych.

– Autor książki „SAJN” – pierwszej na świecie publikacji, która w kompleksowy sposób opisuje techniki i taktyki interwencji dla służb mundurowych z użyciem pałki teleskopowej.

– Autor książki „Combat Kalaki” opisującej alternatywną sztukę walki wywodzącą się z tradycji dawnych, filipińskich wojowników.

– Twórca taktycznego noża bojowego BRAVE

– Prezes Polskiej Federacji Combat Kalaki. Jako pierwszy i jedyny Polak został zaliczony do grona sław filipińskich sztuk walki podczas Światowego Kongresu Cacoy Doce Pares na Filipinach w 2008 roku.

– Współtwórca programu Kaibigan, programu treningowego opracowanego specjalnie na potrzeby osób z dysfunkcją kończyn dolnych, zarówno weteranów, jak i osób cywilnych.

– Twórca autorskiego programu szkoleniowego samoobrony dla kobiet „Kobieta w Obliczu Zagrożenia”.

– Wieloletni szkoleniowiec służb mundurowych, odznaczony m.in. Gwiazdą Weterana Działań Poza Granicami Państwa, przyznaną przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

– Prezes Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF.

– Trener Reprezentacji Polski w Taekwon-do ITF oraz Kalaki Escrima.

– Prezes oraz trener oleśnickiej Akademii Sztuk Walki DOSAN.